2004.05.21. "Czy powstanie superkemping?" z Dziennika Bałtyckiego

Czy powstanie superkemping?

Chałupy. - My sami nie wiemy co tam powstanie - o kempingu Polaris mówią mieszkańcy Chałup. - Ale chodzą słuchy, że zamieszane są w to Grube ryby. Jak grube nikt nie chce, albo boi się mówić. Właściciel kempingu od lat stroni od kontaktów z prasą. Pozostają więc tylko przypuszczenia.

Kemping Polaris powstał kilka lat temu. Jak twierdzą urzędnicy nielegalnie. Przez wszystkie te lata nie przeszkadzało to właścicielowi zarabiać dużych sum pieniędzy. Poprzez to, że nie musiał płacić dzierżawy do budżetu gminy - tak jak gospodarze okolicznych pól namiotowych - mógł zaniżać ceny. Turyści chętnie korzystali z tańszej możliwości wypoczynku. Co roku kemping zapełniony był niemal po brzegi. - Bardzo mnie dziwi, że nadzór budowlany przez kilka lat nic w tej sprawie nie zrobił - uważa Adam Drzeżdżon, bumistrz Władysławowa. - Jest cała teczka pism w tej sprawie, także z Urzędu Miasta. Niestety, nadzór nie wykazał się aktywnością.
Ostatniego dnia kwietnia - czyli dzień przed wejściem w życie nowych, zaostrzonych przepisów unijnych - decyzję o pozwoleniu na budowę podpisał wojewoda pomorski. Samorządowcy powiatu puckiego wysłali petycję do wojewody o nie wyrażanie zgody na plany właściciela kempingu. Wojewoda petycji nie uwzględnił. Protestują także środowiska ekologiczne, bowiem kemping znajduje się na cennych przyrodniczo, solniskowych łąkach. Zabudowanie Półwyspu Helskiego kusi wielu inwestorów. Milowy krok w tym kierunku zrobił sam prezydent RP, który pomimo protestów, wybudował na terenie ośrodka wypoczynkowego w okolicach Juraty ogromną wieżę widokową.

Janusz Nowicki

 

Artykuł "Czy powstanie superkemping?" opublikowano w "Dzienniku Bałtyckim " z dnia 21.05.04