2004.05.21. "Uroda nie wystarcza”, artykuł z Helskiej Blizy.

Uroda nie wystarcza

Zaufanie klienta do marki i standardu to dziś podstawa powodzenia w han- dlu i usługach. W turystyce także. Zatem wymyślono różne certyfikaty i systemy znaków jakości. Hotele np. oznaczają się gwiazdkami, a plaże... "Błękitną Flagą" (Blue Flag). Niełatwo ją zdobyć. W Polsce żadna tego certyfikatu jeszcze nie otrzymała. Kilka się ciągle stara. Program prowadzi Foundation for Environmental Education (FEE).
Sprawa uzyskania Błękitnej Flagi dla Helu ma swój początek w latach 90. Jednym z ówczesnych inicjatorów i orędowników tej idei był w naszym mieści Burmistrz, Pan Sylwester Ostrowicki. Potem sprawa przycichła i lokalne władze chyba do niej nie wracały.
Problem odżył stosunkowo niedawno, gdy to Uniwersytet Gdański w ramach przygotowywania koncepcji zagospodarowania Małej Plaży zaproponował, aby to ona stała się tą pierwszą w Polsce. A jeśli nie, to przynajmniej, aby rozpocząć już takie starania, tworząc ku temu odpowiednią strukturę usług i form użytkowania, sprzyjającą uzyskaniu tego europejskiego certyfikatu w najbliższej przyszłości. Na razie chyba bez echa.
Tymczasem w Gdyni odbyło się ogólnopolskie spotkanie koordynatorów programu "Błękitna Flaga" z przedstawicielami miast, które chcą poddać trudnej procedurze weryfikacji swoje plaże i pozyskać dla nich ów znak jakości. Wiedzą, iż możliwość oznaczenia tego faktu na mapach ma kolosalne znaczenie dla rozwoju turystyki międzynarodowej, gdyż symbol ten jest dla Europejczyka kierunkowskazem do miejsca dobrego odpoczynku.
Dzięki przyjaznym koneksjom Stacji Morskiej UG z zagranicznymi organizacjami zajmującymi się edukacją pro-ekologiczną, udało się dotrzeć do międzynarodowego koordynatora projektu FEE w Danii - Finna B.Thomsena. Porwany dzień przed gdyńskim spotkaniem, wieczorem, z lotniska, zdołał przed zmierzchem i wczesnym rankiem zapoznać się z urodą helskich plaż. Uznał, że Hel ma atuty, aby sprostać standardom, jakie dla plaż są wymagane. Trzeba jednak jeszcze parę rzeczy wykonać no i .... chcieć.
Od tego roku krajowym koordynatorem w sprawach przyznawania Błękitnej Flagi w Polsce stała się Fundacja "ECOBALTIC" i to do niej muszą się władze Helu zwrócić.
Plaże Półwyspu Helskiego są jeszcze w wielu miejscach piękne. Niestety, zamiast Błękitnej Flagi powiewają nad nimi reklamy piwa, kremów i orzeźwiających napojów. Na razie to jest nasz symbol i standard ...

KES


Hel - widok na fragment małej plaży
 


Artykuł został opublikowany w "Helskiej Blizie "nr 176 z dnia 21.05.04