Cyberprzemoc - nowy problem wśród dzieci i młodzieży

Rozwój technologii informacyjno - komunikacyjnej umożliwił nie tylko dorosłym, ale także dzieciom i młodzieży, powszechny dostęp do Internetu oraz sieci komórkowych. Nie-stety Internet i sieci komórkowe stały się także nowym polem szczególnego rodzaju przemocy, jaką jest cyberprzemoc. Oprócz znanych już pojęć, takich jak: mobbing, bullying, pojawiły się nowe: cyberbullying i griefing.

Cyberbullying to zjawisko oczerniania, szykanowania, tyranizowania i wyszydzania w sieci. Natomiast griefing to rodzaj nękania, dręczenia przez Internet jaki wywierają gracze gier online na innych graczach.

Oczernianie, wyszydzanie lub kompromitowanie ludzi za pośrednictwem Internetu jest już prawdziwą zmorą w Europie Zachodniej. Problem zaczął się kilka lat temu. Najpierw przybrał formę złośliwych i obraźliwych SMS - ów, potem e-maili. Teraz dotyczy głównie witryn internetowych, wpisów na forach dyskusyjnych, dręczenia przez komunikatory sieciowe, a także umieszczanych w sieci zdjęć i filmów zrobionych przy użyciu telefonów komórkowych. Celem agresorów jest zdyskredytowanie konkretnych osób lub grup, a nawet całych społeczności. Prowadzone badania oraz dane policji wskazują, że sprawcy cyberprzemocy adresowanej do młodych ludzi zazwyczaj pochodzą ze środowiska szkolnego ofiary. Cyberprzemoc - w porównaniu z innymi rodzajami przemocy wyróżniają następujące cechy:

  • anonimowość sprawcy utrudniająca jego wykrycie;
  • działanie sprawcy w ukryciu;
  • pozostawanie ofiary w nieświadomości swej roli;
  • stosowanie coraz bardziej wyrafinowanych form, do których należą: flame (obraźliwa wiadomość), celowy atak, obraźliwe komentarze, podszywanie się pod kogoś w Internecie.

   Flame, czyli obraźliwa wiadomość, przesłana na forum internetowym bądź czacie, zazwyczaj prowokująca do negatywnych reakcji. Osoba, wysyłająca taką wiadomość, czeka na czyjąś odpowiedź, by wdać się w ostra wymianę zdań. Najczęściej osoby, między którymi dochodzi do wymiany zdań, nie znają się osobiście.
   Celowy atak w Internecie lub poprzez telefon komórkowy skierowany jest na konkretną osobę. W takiej sytuacji zazwyczaj sprawca i ofiara znają się osobiście. Cyberprzemoc może być rozszerzeniem przemocy stosowanej w realnym świecie lub odwrotnie. Przykładami takiej przemocy są SMS-y lub MMS-y z obraźliwymi treściami na temat ofiary rozsyłane wśród znajomych oraz umieszczanie obraźliwych zdjęć lub filmików na portalach społecznościowych (np. nasza-klasa.pl, grono.pl, fotka.pl i inne) lub innych (np. yotube.com, wrzuta.pl itp.). Czasami dręczyciele tworzą nawet specjalne strony internetowe poświęcone swoim ofiarom.
Obraźliwe komentarze na blogach i profilach ofiar w portalach społecznościowych. Mogą to być przykre komentarze pod wypowiedziami na blogach, nieprzyjemne uwagi pod zdjęciami, obraźliwe wpisy do księgi gości lub osobistych stronach www.
   Podszywanie się pod kogoś w Internecie. Sprawcy podszywają się pod kogoś na czatach, forach, portalach społecznościowych, komunikatorach typu GG, a nawet portalach aukcyjnych itd.
   Akty cyberprzemocy powodują u ofiar irytację, złość, smutek, poczucie lęku, wstydu i bezsilności. Ofiary cyberprzemocy (dzieci i młodzież) najczęściej nikomu nic nie mówią, rzadko zwracają się o pomoc do rodziców lub kogoś dorosłego. Cyberprzemoc najczęściej dotyka młodzież w okresie dorastania, czyli w okresie buntu przeciwko światu osób dorosłych, co częściowo tłumaczy fakt, że nie szukają oni pomocy wśród rodziców czy nauczycieli. Ofiara przemocy zostaje z problemem sama. Jest to tym bardziej niepojące, że problem sam nie znika, a ofiara pozostaje sama ze swoimi trudnymi emocjami. Jeśli taka cyberprzemoc trwa dłuższy czas lub ma wyjątkowy przykry przebieg, może skutkować bardzo poważnymi zaburzeniami psychicznymi, a nawet próbami samobójczymi.

Więcej informacji na cyberprzemocy można znaleźć na stronach internetowych:

Pełnomocnik Burmistrza ds. profilaktyki
i rozwiązywania problemów alkoholowych
Janusz Stanek

do góry