XXII Zlot im. Profesora Kazimierza Demela

 

   Z okazji XXX Jubileuszowego Światowego Dnia Turystyki, 27 września 2009 r. członkowie Klubu Krajoznawców "BLIZA" O/M PTTK w Gdyni udali się do Helu aby uczcić 31 rocznicę śmierci prof. K. Demela (29 września 1978 r.).

   Uczestnicy Zlotu zapalili znicze przy pomniku Obrońcom Helu, w związku z 70. rocznicą zakończenia obrony Helu, przypadającą 2 października. Następnie udali się do Stacji Morskiej UG, na budynku której znajduje się tablica poświęcona Profesorowi. Tablica odsłonięta została 20 lat temu przez ucznia profesora, Henryka Ganowiaka. Uczestnicy Zlotu wysłuchali historii powstania tablicy i złożyli wiązankę kwiatów ufundowaną przez Oddział Morski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Gdyni.

   Udano się w w dalszą wędrówkę miejscami pamięci po profesorze. Przy ulicy Lipowej na przedwojenym budynku Henryk Ganowiak pokazał tablicę poświęconą pobytowi w nim Profesora. Potem udaliśmy się na Bulwar im. prof. Kazimierza Demela do Informacji Turystycznej, uzyskując okolicznościową pieczątkę do książeczki krajoznawczej i materiały promocyjne z Helu.

   W Zlocie uczestniczyły także osoby niepełnosprawne, więc grupa podzieliła się. Część pod fachową opieką przewodnika Henryka Ganowiaka udała się do Muzeum Rybołówstwa, a pozostali na cypel helski. Po drodze zapalono znicz przy tablicy upamiętniającej walki w 1939 r. Podziwialiśmy otwarte morze i jego błękit w promieniach słonecznych. Po odpoczynku powędrowaliśmy do Latarni Morskiej. Pisząca te słowa wspominała uroczyste odsłonięcie tablicy, poświęconej marszałkowi J. Piłsudskiemu, w 1999 r., w którym brała udział wraz z przewodnikiem H. Ganowiakiem.

   Z tej okazji miasto Hel zostało odznaczone Medalem im. Profesora Kazimierza Demela (1889 - 1978), ustanowionym w 1991 roku, roku jubileuszowym 70 lecia polskich, morskich badań biologiczno-rybackich, światowej sławy Polaka, wybitnego twórcy polskiej oceanografii, a także cenionego pedagoga i popularyzatora wiedzy o morzu. Doszło do spotkania z członkami Komisji Ochrony Przyrody PTTK w Gdańsku w kościele pw. Bożego Ciała. Przy kawie w kawiarni Clasic Cafe uczeń profesora i jego współpracownik a także przewodnik snuł opowieści o działalności i pobycie Profesora w Helu, któremu 9 marca minęła 120 rocznica urodzin.

   Od 1923 roku Kazimierz Demel przez 15 lat przebywał w Helu i prowadził stałe badania fauny morskiej i środowiska. Był autorem 250 publikacji. Ogromna większość tych prac poświęcona została życiu morza. Był największym siewcą wiedzy w dziedzinie nauk przyrodniczych. Wspominano osoby i instytucje, które przyczyniły się do utrwalania pamięci o Profesorze nowemu pokoleniu. W powrotnej drodze do stacji PKP w Helu zatrzymaliśmy się przy pomniku Stefana Żeromskiego, aby przypomnieć jego związki z morzem.

   Światowy Dzień Turystyki obchodzony jest co roku 27 września. Jego celem jest wzmacnianie świadomości w zakresie wpływu turystyki na sferę społeczną, polityczną, gospodarczą i kulturową.

Alicja Wrzosek

do góry